Lakásunk hűtésére több megoldást választhatunk: vásárolhatunk légkondicionáló berendezéseket, különféle ventilátorokat, de természetes módszerekkel is tehetünk azért, hogy lakásunk hűvös maradjon. Az igazán egészséges és energiahatékony eredményért ezeket a módszereket kombinálhatjuk is, ráadásul azért is sokat tehetünk, hogy a hőérzetünk jobb legyen.
Klímahasználat energiahatékonyan
Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma szerint beltéren a nyári hónapokban nem érdemes 25,5 fok alá állítanunk a hőmérsékletet, ha nem szeretnénk kiugró villanyszámlákat kézhez kapni. Fontos tudnunk, hogy minél magasabbra állítjuk a beltéri hőmérsékletet, annál kevesebb energiát használunk el – ahogy ugyanis a kinti hőmérséklet emelkedik, klímánk egyre inkább dolgozik azért, hogy szinten tartsa a beállított hőfokot. Energiatakarékosabbak lehetünk azzal is, ha a távollétünkben magasabbra állítjuk a lakás belső hőmérsékletét, hiszen ilyenkor felesleges dolgoztatni a készüléket. Ha okosfunkciókkal felszerelt klímát választunk, a mobilunkról is menedzselhetjük lakásunk hőmérsékletét – akkor is, ha éppen a munkahelyünkön vagyunk.
Így ne fázzunk meg a klímától
Nagy Sándor József, az LG Magyarország klímaüzletágának vezetője szerint a benti hőmérsékletet mindig a kintihez viszonyítva ajánlott állítani: 8-10 foknál ne legyen nagyobb a különbség azon a területen, ahova beérkezünk, így van ideje a szervezetünknek alkalmazkodni a hideghez. „Kerüljük a direkt légáramot is, azaz ne tartózkodjunk huzamosan ott, ahová a klíma a hideg levegőt fújja, hiszen még a normál huzatban tartózkodva is könnyen megfázhatunk” – tette hozzá. Az egészségünk szempontjából fontos az is, hogy rendszeresen tisztítsuk, cseréljük a klímánk szűrőit, és a szezonok között a beltéri és a kültéri egységet is ellenőriztessük.
Akár 4 fokot is nyerhetünk ventilátorokkal
A ventilátorok nem hűtik, csak keringetik a levegőt, ezért teljesen nem tudják kiváltani a légkondicionálókat, de sokat segíthetnek komfortérzetünkön klíma hiányában, illetve kiegészíthetik a klímahasználatot. Mennyezeti ventilátorok esetén érdemes odafigyelni arra, hogy a lapátok merre mozognak: a nyári hónapokban az óramutató járásával ellentétes irányban kell forognia a lapátoknak, hiszen így a készülék a levegőt felfele nyomja, ezzel hűvös, szellős érzetet létrehozva. Ventilátorok használatával a levegőt akár 4 fokkal is hűvösebbnek érezhetjük a lakásban.
A lakás hűtése természetesen
A nyári hónapokban néhány egyszerű, természetes módszerrel is hűthetjük otthonunkat. Az árnyékolók, sötétítőfüggönyök a napsütéses órákban sokat segíthetnek abban, hogy ne melegedjen fel túlzottan a lakás. Éjszakára érdemes a légkondi helyett az ablakokat választanunk: húzzuk el a függönyöket és nyissuk ki az ablakokat, reggel pedig zárjuk be az ablakokat és húzzuk be az árnyékolókat, hogy bent tartsuk a friss, hűvös levegőt. Ettől függetlenül természetesen nap közben is érdemes szellőztetnünk, hiszen a klíma és a ventilátor sem szolgál friss levegővel. Folyamatos hőség esetén, 4-5 forró nap után azonban a falak átforrósodása miatt tényleges megoldást hosszú távon a légkondi biztosíthat a hőmérséklet mérséklésére. A megfelelő nyílászárók szintén sokat segítenek abban, hogy lakásunk ne melegedjen fel gyorsan. A tűzhely, sütő, hajszárító és egyéb hőtermelő eszközök használatát továbbá érdemes a hűvösebb órákra hagyni.
Trükkök, amivel lehűthetjük magunkat
Ha nincs otthon légkondink és a ventilátor sem bizonyul elégnek, a nagy melegben néhány természetes módszerrel is lehűthetjük magunkat. Ha például egy percen át hideg vizet engedünk a csuklónkra, vizes törölközőt teszünk a nyakunkra vagy veszünk egy hideg zuhanyt, egyből könnyebben koncentrálunk majd a munkára. Éjszaka nagy segítségünkre lehet, ha selyem, szatén vagy tiszta pamut anyagból készült ágyneműben alszunk – ezekben nem lesz olyan melegünk, mint a flanel vagy poliészter huzatokban. Ne feledjük, hogy a komfortérzetünk egyik legnagyobb kulcsa, hogy a hőségben vesztett folyadékot visszapótoljuk, azaz sok vizet igyunk! A hideg italok fogyasztása ráadásul a testünket is hűti.