Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta: “Már tavaly látható volt, hogy a koronavírus-járvány miatt elrendelt szigorítások eredményeként sokan elkezdték keresni a nyaralótérségekben eladó ingatlanokat. Ez pedig adott egy lökést a szóban forgó régiókban évek óta tartó keresletnek. A tóparti ingatlanok piaca elszakadt az országos trendektől, legalábbis a kereslet stabilabban alakult az ominózus térségekben. A tóparti ingatlanok iránti idei kereslet pedig már-már összevethető a 2014-ben indult lakáspiaci boom legerősebb éveiben a Budapest belvárosában lévő ingatlanoknál látott jelentős érdeklődéssel. Ráadásul a Balaton-parton és a Velencei-tónál az átlagos négyzetméterárak a 700 ezer forintot meghaladó fővárosi szintet közelítik. Hozzátette: A járvány utáni időszakra készülve a belföldi befektetési célú vásárlók fantáziáját is megmozgathatják ezek az ingatlanok. A balatoni régió több szempontból érdekessé vált a számukra: egyrészt a tervezett turisztikai beruházások eredményeként négy évszakossá válhat a tópart, másrészt pedig rengeteg lakóingatlan épül a tóparti településeken. A Velencei-tó népszerűségét pedig a főváros közelsége biztosítja.”
A Balaton-part Somogy megyei részén eladásra kínált lakóingatlanok iránti érdeklődés csúcsra ért: 84 százalékkal haladta meg az elmúlt öt év átlagát. A tópart Veszprém és Zala megyei településein pedig 54-54 százalékos volt a növekedés. A Velencei-tónál, a gárdonyi és velencei ingatlanokra pedig 22 százalékkal nagyobb lett a kereslet. A Tisza-tó környéke 96 százalékos erősödést mondhat magáénak. Balogh László kiemelte, hogy az erősödő kereslet az árakra is hatással van: a Balaton két partján mért 600 ezer forintot meghaladó átlagos négyzetméterár már csak kevéssel marad el a budapesti 720 ezer forintos átlagtól.
Mennyibe kerül egy négyzetméter a Balatonon?
Az ingatlan.com elemzéséből kiderül, hogy a Balatonnál a legtöbb lakást, házat, nyaralót Siófokon kínálták eladásra, összesen több mint 2 ezer ingatlanból válogathattak az érdeklődők március közepén. A második Keszthely 469 gazdára váró lakóingatlannal, majd Balatonfüred következik 451 darabos kínálattal. Az első ötben van még Zamárdi és Balatonalmádi 376 és 243 ingatlannal.
A balatoni árakból látszik, hogy az északi és a déli part között vannak eltérések, emellett sok esetben a fővároshoz mért távolság is befolyásolja az árat, a Budapesthez közelebb eső települések ugyanis jellemzően drágábbak. Az északi parton lévő települések esetében az átlagos négyzetméterár 675 ezer forintot tett ki. A legmagasabb ár Alsóörshöz köthető, ahol 946 ezer forint volt ez az érték, az egyik legalacsonyabb, 400 ezer forint alatti négyzetméterár pedig Ábrahámhegyet jellemezte. A Balaton déli partján, vagyis a Somogy megyei tóparti településeken az átlagos négyzetméterár 635 ezer forintra rúgott. A toplistát Zamárdi és Szántód vezeti több mint 1 milliós átlagos négyzetméterárral, a legolcsóbbak közé tartozik Balatonmáriafürdő, ahol négyzetméterenként 357 ezer forintot kérnek az eladók.
Árlista a Velencei-tó és a Tisza-tó partjáról
A Fejér megyei Velencei-tó két legfelkapottabb települése közül Gárdonyban 385 lakóingatlan szerepelt a kínálatban március közepén, Velencén pedig 231 ingatlanból lehetett válogatni. Előbbieknél 606 ezer forint, utóbbiaknál pedig 554 ezer forint volt az átlagos négyzetméterár az ingatlan.com körképe szerint.
A Tisza-tavi piacon összesen 158 ingatlant hirdettek eladásra a tulajdonosok, a négyzetméterárak átlaga pedig 171 ezer forintnál járt március közepén. A legnagyobb kínálattal Abádszalók és Tiszafüred rendelkezett. Utóbbi település a legdrágábbak közé tartozik 213 ezer forinttal, ennél csak Sarud drágább, ahol 243 ezer forintos kínálati négyzetméterárral találkozhattak a vevőjelöltek.
Még nagyobb felfutás várható
Az ingatlan.com szakértője szerint a tóparti települések iránt az év első hónapjaiban mutatkozó rekordszintű kereslet és a járványhelyzet miatt idén tavasszal és nyáron szinte bármilyen ingatlant el lehet majd adni ezekben a régiókban. Balogh László szerint a következő időszakban a tóparti települések legalább akkora slágerré válhatnak az ingatlanpiacon, mint amekkorák a legnagyobb települések belvárosai voltak 2015 és 2019 között.