Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta, hogy a falusi csok tavalyi elindításával korábban az országos ingatlanpiacon marginális szerepet játszó kistelepülések is felkerültek a térképre és a falusi csokos községekben a korábbi helyzethez képest nőtt az lakóingatlan-adásvételek száma. A szakember azt is elmondta, hogy a falusi csok bevezetése miatt jelentősen nőtt a lakásbővítésre felvett támogatások aránya. A hivatalos adatok szerint az idei első félévben a felújításra, lakásbővítésre fordított folyósítások száma az egy évvel korábbihoz képest 14-szeresére, összegük pedig 25-szörösére nőtt.
Mennyi a négyzetméterár?
A szakember hozzátette: “A legtöbb új falusi csokos település Győr-Moson-Sopron megyében található, ahol jövőre 36-tal több település kerülhet a vevők célkeresztjébe. A dobogó második helyén Vas megye található 26 új településsel, Veszprém megye pedig a bronzérmes 23 új falusi csokos településsel.”
Az ingatlan.com megyei bontásban összegyűjtötte a jövőre falusi csokos településekre jellemző - idén decemberben érvényes - kínálati négyzetméterárakat. A Békés megyei települések a legolcsóbbak, az átlagos négyzetméterár 57 ezer forintot tett ki.
A legdrágább pedig a Balaton közelsége miatt Veszprém megye, ahol az érintett falusi csokos településeket 254 ezer forintos négyzetméterár jellemezte.
Legalább 200 ezer forintért kínálták decemberben a Pest és Fejér megyei falusi csokos községekben található ingatlanok négyzetméterét. Hajdú-Bihar megyében pedig 106 ezer forint, az ország másik szélén, Győr-Moson-Sopron megyében 194 ezer forint volt a négyzetméterár az ingatlan.com adatai szerint.