- Jelentősen, éves szinten 14 százalékkal visszaesett a budapesti használt lakások iránti kereslet június eleje óta. Ennek egyik oka az lehet, hogy a befektetési célú lakásvásárlók számára már kevésbé éri meg újabb ingatlant venni.
- Ugyanakkor a budapesti új lakások iránti kereslet a nyáron 7 százalékkal nőtt. A vidéki használt lakások iránti kereslet hasonló mértékű volt, mint az előző év azonos időszakában.
- A fővárosi kereslet visszaesése kevesebb adásvételt jelez előre, ami viszont megállíthatja vagy jelentősen visszafoghatja a drágulást a budapesti használt lakások piacán.
Kik estek ki a piacról?
“Azért beszélhetünk fordulatról, mert a budapesti használt ingatlanok iránti kereslet a kérdéses három hónapban átlagosan 14 százalékkal csökkent éves összevetésben. Ez részben a befektetési célú vásárlók távolmaradásával magyarázható, a visszaesés ugyanis egybeesik a kiemelkedő kamatozású lakossági állampapír indulásával, amely lényegében kockázatmentesen biztosít hasonló hozamot, mint egy budapesti lakás kiadása.” - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Véget érhet a drágulás a fővárosi használt lakásoknál
Az ingatlan.com elemzése szerint a szóban forgó három hónap alatt voltak olyan időszakok, amikor 20 százaléknál nagyobb volt a keresletcsökkenés az előző évhez képest. A szakember szerint emiatt a budapesti használt lakások piacon az eladások száma is visszaeshet, mert az ingatlan.com-on mért kereslet alakulása szoros összefüggést mutat a budapesti adásvételek számával. Balogh László hozzátette: “A kevesebb adásvétel azt is jelenti, hogy a jelenlegi árszinten kevesebb vevő dönt a vásárlás mellett, ami pedig megállíthatja vagy jelentősen mérsékelheti a budapesti használt lakások piacán ötödik éve tartó dinamikus áremelkedést.”
Vidéken és az új lakások piacán töretlen a kereslet
Bár a vevők száma a budapesti használt lakások piacán csökkenő tendenciát mutat, az új fővárosi lakásoknál fokozódott a kereslet. Június és augusztus vége között 9 százalékkal többen érdeklődtek az új lakások iránt, mint egy évvel korábban. Ebben pedig Balogh László szerint szerepe lehet annak, hogy sokan még az év végi áfaemelkedés előtt szeretnének új lakást venni, bár vannak olyan fejlesztések, amelyeknél még nem lesznek drágábbak a lakások 2020-tól. Ráadásul azok, akik tervezőasztal mellől vásárolnak 10-20 százalékkal olcsóbban kaphatják meg a lakásokat mintha kész állapotban vennék meg őket 1-2 évvel később. A vidéki használt lakások iránti kereslet szintén lépést tartott a tavalyi szinttel a nyári hónapokat nézve. A fővároson kívüli lakáspiac élénkülésében komoly szerepe lehet annak, hogy a nagyvárosokban nőtt a munkahelyteremtő beruházások száma, illetve ezeken a településeken a lakásvásárlók jóval hatékonyabban tudják kihasználni a folyamatosan bővülő állami támogatásokat is.