- Az albérletbe költözők többsége a családon és baráti kapcsolatokon keresztül, valamint az ingatlanhirdetési portálok segítségével keres és talál magának lakást.
- Budapesten a legtöbben a XIII., a XI. és a XIV. kerületben keresnek albérletet, ebben a három városrészben 7-10 százalékkal 140-165 ezer forintra nőttek az átlagos bérleti díjak.
- Továbbra is az V. kerület a legdrágább budapesti városrész 215 ezer forintos átlagos bérleti díjjal, igaz, ez 2 százalékos csökkenést jelent éves szinten.
- A megyeszékhelyek közül Debrecenben 11 százalékkal 110 ezer forintra, Székesfehérváron 21 százalékkal 120 ezer forintra nőtt a bérleti díj, ezzel szemben Pécsen olcsóbbak lettek az albérletek.
Az albérletkeresők közel kétharmada - 60 százaléka - felkeresi az ingatlanhirdetési portálokat, hogy tájékozódjanak az aktuális piaci helyzetről és jelentős részük ezen a csatornán keresztül találja meg a számára megfelelő kiadó lakást. Bár az internet szerepe jelentős, a közösségi média súlya az albérletkeresések esetében alacsony, mindössze 10 százalékos. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője közölte: “Abból, hogy elsőként a családban és baráti kapcsolatokon keresnek albérletet az érintettek az látható, hogy a bizalom az egyik legfontosabb tényező a bérleti piacon. Az ingatlanhirdetési portáloknak pedig egyre nagyobb szerep jut a tájékozódásban a kiadó lakások felkutatásában.”
Népszerű kerületek, emelkedő bérleti díjak
Az ingatlan.com elemzése szerint a budapesti kerületek közül a legtöbben a XIII.-ban, a XI.-ben és a XIV.-ben keresnek bérelhető lakást. Az egy hirdetésre jutó érdeklődők száma viszont külső kerületekben, azaz a XVII.-ben, a XXI.-ben és a XX.-ban a legmagasabb. Balogh László szerint a külső kerületek egyre népszerűbbek, mert a belső kerületeknél alacsonyabb átlagosan havi 120 ezer bérleti díjat biztosítanak, így a peremkerületi kiadó lakások is rendkívül kapósnak számítanak.
A legdrágább budapesti városrész továbbra is az V. kerület, ahol júniusban 215 ezer forint az átlagos bérleti díj, ez egyébként 2 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. A XIII. kerületben 160 ezer forintot kell fizetni havonta, ami 7 százalékos drágulást jelent éves szinten, a XI. kerületben az átlagos bérleti díj 10 százalékkal 165 ezer forintra nőtt. A XIV. kerületben 8 százalékkal 140 ezer forintra emelkedett ez az összeg.
Fehérváron jelentős drágulás, Szegeden stagnálás, Pécsen csökkenés
Az ingatlan.com elemzése szerint a megyeszékhelyek közül Debrecenben 11 százalékkal 110 ezer forintra, Győrben 8 százalékkal 108 ezer forintra, Székesfehérváron 21 százalékkal 120 ezer forintra nőtt az átlagos bérleti díj.
Szegeden nem történt változás, 95 ezer forintért adják az albérleteket, Pécsen pedig 10 százalékkal 90 ezer forintra csökkent az átlagos havi bérleti díj.