Magyarországon évről évre nő az építkezések száma, részben a Családi Otthonteremtési Kedvezménynek köszönhetően. A növekvő tendenciát a kormány a támogatás kiterjesztésével segítené, a vidéki CSOK-kal. A listára mintegy 2500 hátrányosabb helyzetű település került fel, a kedvezményezetti kör alapját a népességszám határozta meg, így a maximum 5000 lakosú helységek kerültek bele a nyilvántartásba.
A program 2019. július 1-jével indul és három évig, 2022. június 31-ig lesz elérhető a vissza nem térítendő támogatás. A kormány az indulás után monitorozni fogja, milyen hatással bír a támogatás a kisebb településeken, és amennyiben úgy ítélik meg, hogy a határidőn túl is igény van rá, a projekt folytatódik, illetve tovább bővítik a jogosult települések listáját.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, jelentősen élénkült a vidéki kereslet az intézkedés bejelentése óta. „A magánszemélyek által feladott hirdetések és érdeklődések száma országos szinten 71 százalékkal növekedett a falusi CSOK hatására az elmúlt 3 hónapban. A legnagyobb mértékű növekedés Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Heves, Baranya és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt tapasztalható, ahol megduplázódott a kereslet.” Balogh László hozzátette, eddig a fővároson kívüli legerősebb kereslet és kínálat a nagyvárosokban volt megfigyelhető, de érdekes módon a feladott ingatlanhirdetések száma legnagyobb mértékben, 19 százalékkal – a nagyvárosokon kívül – pont a községekben emelkedett. „Ez alapján arra lehet számítani, hogy hosszú évek után megmozdulhat a kistelepülések ingatlanpiaca is.”
A támogatási összegnek maximum felét lehet vásárlásra költeni, a többit az ingatlan korszerűsítésére fordíthatják a családok. A modern építkezéseknél a vásárlók egyre kiemeltebb figyelmet fordítanak a biztonságra, az okos berendezésre, illetve a funkcionális kényelemre. Szujó László, a Hörmann Hungária Kft. cégvezetője elmondta, érzékelik a megnövekedett építkezési és vásárlási kedvet, ezért követik a fogyasztói trendeket. ,,A Hörmannál nap mint nap azon dolgozunk, hogy olyan termékeket kínáljunk a vásárlóknak, amelyeket megéri az otthonukban használni. Az energiatakarékosság, a biztonság, a kényelem a fő hívószavak nálunk.” Szujó László kijelentette, a minőség és az esztétikum kéz a kézben jár a Hörmannál a garázskapuk, házbejárati- és beltéri ajtók tekintetében is.
A pályázat célja, hogy a lehető legszélesebb körben lehetővé tegyék a falusi Családi Otthonteremtési Kedvezményt, valamint szeretnék megfékezni a falvakból való elvándorlást, a népességcsökkenést.