A klinkertéglák különféle színű, tónusú agyagból, színezőanyagok és vegyszerek hozzáadása nélkül, igen magas 1100-1200 °C hőmérsékleten kerülnek kiégetésre. A gondosan előkészített és tömörített agyag az olvadáspont közelében vegyileg átalakul, így létrejön a nagyon kemény, víznek és fagynak, vegyszereknek, UV-sugárzásnak ellenálló klinkertégla. Az építőiparban kiválóan és sokoldalúan alkalmazható hosszú élettartamú, minőségét megtartó, standard építőanyag.
A kiégetett anyagban nagy mennyiségben képződik a szilikátüveg olvadék, mely csökkenti a benne lévő pórusokat. A kiégetett klinkertéglák szilárdsága ezért nagyobb az általános falazó, és falburkoló téglákénál és a vízfelvevő képességük is jóval alacsonyabb, ez által a klinkertégla hosszú távon is fagyálló. Ezek a téglák összeütve csengő hangot adnak, ezért régebben „kongó tégláknak” is nevezték. Az agyag önmagában is tűzálló és természetesen ez a tulajdonsága kiégetés után is változatlan marad, azonban az égetés hatására kialakult szövetszerkezet eredményezi azt, hogy tűz esetén is sokáig megtartja teherhordó képességét. Szélsőséges igények esetén megfelelő alapanyagokból hőálló (1350-1580 °C-on lágyuló) és tűzálló (1580 °C fölött lágyuló) kerámiai termékek is gyárthatók. Tűzzel a tűz ellen.
Megfelelő tulajdonságú alapanyag észak-Európában található, elsősorban Németország és Hollandia területén, kisebb területeken Belgiumban. Magyarországon csak burkoló minőségű téglák gyártásához szükséges agyag található.
Alkalmazási területek
- Klinkertéglából teherhordó fal is épülhet, de jellemzőbb a kéregfalas megoldás, ahol a klinkertégla-sor védi a hőszigetelést, és a tényleges falszerkezetet.
- Teherhordó vagy terhet nem viselő, látszó falszerkezetek és falazat-burkolatok: lakó- és középületek dekoratív, külső homlokzatfelületeinek és kéményeinek igényes burkolására, kerítések és kerti építmények építésére alkalmas, sav- és fagyálló, égetett agyag burkolóelem.
- Téglaburkolások elsősorban épületek külső felületeinek, homlokzatainak, lábazatainak, kéményeinek, illetve kerítések és kerti építmények fagyálló, időtálló burkolására és díszítésére alkalmazhatók, de díszítésre beltérben is esztétikus felületek képezhetők téglaburkolással.
- A különféle célokra, sokféle formájú és méretű klinkertégla falazó, illetve burkolóelemek és lapok készülnek.
- Egyes típusokat kifejezetten homlokzatok burkolására készítik. Minden környezeti hatásnak tartósan ellenállnak, ezért burkolhatók velük lábazatok, teljes homlokzatok, készíthetők belőlük homlokzati díszítések.
- Nem alkalmazhatók alulról vagy hátulról ázó, szigeteletlen épületlábazatok és támfalak esetén.
- Belsőépítészeti szerepük is jelentős: konyhafalak, pultok, kandallók, pincék burkolása, dekorációs célokra kiválóak.
- Külső és belső térben egyaránt alkalmazhatók a klinker padlóburkoló lapok, ezek szilárd aljzatra ragasztandók. A lapokhoz lépcsőképző formadarabok tartoznak.
- A homlokzatburkoló klinkerlapok ragaszthatók polisztirol alapú homlokzati hőszigetelő rendszerre is.
Előnyök
- Természetes anyag, a földkéreg egyik összetevője
- Környezetbarát, nem bocsájt ki szennyező anyagot
- Esztétikus, reprezentatív burkolások lehetősége
- Kreatív építészeti megoldások lehetősége
- Vízállóság, a csekély pórussűrűség miatt
- Fagyállóság, a vízállóságból is következik
- Tűzállóság, a magas olvadáspontból következik
- Mechanikai ellenálló képesség
- Kémiai ellenálló képesség (savállóság)
- Időtállóság, a mechanikai szilárdság és vegyi stabilitás eredménye
- Csekély karbantartási igény.
Hátrányok
Költségek tekintetében úgy 10-15%-kal drágább a klinkertégla, mint a hagyományos burkolótégla és a mészhomok tégla, bekerülési összesített értéket kalkulálva. A hagyományos téglák időjárás és savállósága csekély, kivirágzik, fagyállósága gyenge.
Hátránya még, hogy beépítése bonyolultabb, nagyobb szaktudást igényel, különösen a többrétegű falszerkezetek megépítése esetében. A belső porózus teherhordó téglafal biztosítja a jó hőszigetelő és hőtároló képességet, a légrés gyorsítja a kifelé haladó pára eltávozását, a külső felületre kerülő klinkertégla pedig árnyékol, megvédi az alap falszerkezetet a napsugárzás közvetlen hatásától.
Klinker burkolólapok hibája, és ezáltal hátránya is lehet, hogy a hosszú égetés közben létrejött különféle zsugorodás miatt a méretük is többnyire eltérő lesz. Ebből kifolyólag a klinker burkolás csak széles és nem egyöntetűen egyenletes fugahézaggal kivitelezhető. A klinker burkolólap jellegéhez, megjelenéséhez viszont illik ez a szélesebb fuga. Hogy ezek a hibák kevésbé legyenek észrevehetők, az általános módszer az, hogy minimum 8-10 mm széles fugával kell őket ragasztani.
Nehezen megmunkálható, egyenes vágott felület csak gyorsdarabolóval készíthető. A klinkertéglák darabolásához elsősorban vizes gyémántvágó használata javasolt.
A cikk forrása a Homeinfo.hu lakberendezési portál.