Milyen anyagból készült, jó-e a hőszigetelése, biztonságos-e, emellett pedig természetesen esztétikai kritériumoknak is meg kell felelnie. Közel sem olyan egyszerű tehát a döntés, ahogy azt elsőre gondolnánk. A homeinfo.hu csapata most szakértő segítségével öt pontba szedve mutatja, mire érdemes figyelni!
Anyagválasztás
Jó, ha bejárati ajtónk illeszkedik házunk összképéhez; ebben pedig fontos szerepet játszik az ajtó alapanyaga. Szujó László, a házbejárati- és beltéri ajtókat, valamint garázskapukat gyártó és forgalmazó vállalat, a Hörmann cégvezetője szerint „a műanyag, az alumínium, az acél és a fa a leginkább közkedvelt alapanyagok”. Eltérő megjelenésük mellett az egyes anyagok természetesen különböző tulajdonsággal rendelkeznek: robosztusság, biztonság, hőhídmentes kialakítás, könnyű kezelhetőség – mindez alapanyagonként változik. Vásárlás előtt fontos tehát eldöntenünk, melyek a legfontosabb követelmények, melyeknek az új ajtónak meg kell felelnie.
Biztonsági felszereltség
A ház- és lakásajtókhoz általában az RC2-es vagy az RC3-as szintű betörésvédelmet ajánlanak. (Az RC2-es biztonsági kategória fölötti ajtókat egyébként már bankokban is használják.) Aki úgy dönt, mégis lemond a külön betörésvédelemről, annak érdemes legalább a többpontos biztonsági zárásra odafigyelnie. Szujó László szerint, „ha másért nem, azért érdemes erre odafigyelni, mert ha nem rendelkezünk ilyennel, betörés esetén a biztosító nem kártalanít”.
Szigetelés
Új ajtó vásárlása esetén a biztonság és az esztétikum mellett a szigetelésre is oda kell figyelnünk. A szakértő szerint „a jól szigetelt ajtó fenntarthatósági és energiahatékonysági szempontból ideális, emellett kíméli pénztárcánkat, hiszen az értékes fűtési energia a házban marad”. A vékony vagy jó hővezető anyagok, a hiányzó tömítések vagy a beépített levélbedobó nyílások szintén kifelé vezetik a meleget.
Design
Ha kevés a fény az előszobában, válasszunk üvegezett bejárati ajtót! De a színek vagy épp az olyan design-elemek, mint a nemesacél részletek vagy a LED-világítású fogantyúk szintén megadják ajtónknak azt a bizonyos „pluszt”. „Ami biztonságos, az lehet szép is, hiszen manapság a design és a magas minőség, illetve az igényes kivitelezés nem kell, hogy kizárják egymást” – állítja Szujó.
Ajtónyitás és zárás – Egyszerűbb, mint gondolnánk!
Ha szatyrokkal megrakodva érünk haza, sokszor kívánjuk, bár lenne egy mágikus ajtónk, ami magától kinyílik. „Napjaink okos otthonaiban ez már nem is áll olyan távol a valóságtól, mint gondolnánk” – mondja Szujó László. „Az ajtók kézi vezérlővel vagy akár telefonunkról, applikáció segítségével is nyithatók”. Ha meghajtással felszerelt ajtót választunk, a helyzet még egyszerűbb, hiszen az ajtó automatikusan nyílik és csukódik. Működtetéskor ebben az esetben a házbejárati-ajtó automatikus kireteszelését egy elektromotor végzi, így a kényelmes nyitáshoz csak az ajtót kell megnyomnunk. Sőt, a fogantyúba akár ujjlenyomat-olvasó is beépíthető, ami feleslegessé teszi a kulcsok keresgélését.