Napi három forintba kerül a biztonság

  • news
  • 2018.11.02
    07:00
Évente átlagosan 10 embert öl és 300-400 ember mérgez meg otthonában a fűtés, mert nem veszi észre idejében a szén-monoxid mérgezés veszélyét.

Tünetek alapján ugyanis szinte lehetetlen felismerni a mérgezést, de a baj könnyen megelőzhető némi odafigyeléssel és szén-monoxid-mérő készülékkel. A mérgezés elkerüléséhez azonban legalább ennyire kulcsfontosságú, hogy jó készüléket válasszunk és azt a megfelelő helyre szereljük fel. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a MediaMarkt összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat, amire érdemes figyelni a fűtésszezonban, hogy biztonságban legyünk az otthonunkban.

Szén-monoxid ugyanis nyílt égésterű fűtőeszköz esetén keletkezhet, például konvektor, gáztűzhely, bojler, fali fűtőeszközök, kandalló, cserépkályha, stb. használata során, mert ezek a beltér levegőjéből nyerik az oxigént az égéshez. Amikor az fogyni kezd, a láng ugyan még megmarad, de tökéletlen égés alakul ki, és a vízgőz mellett szén-monoxid keletkezik. A szén-monoxid kialakulását tehát a tévhittel ellentétben valójában a szellőzés, szellőztetés hiánya okozza, mert nem biztosított a levegő-utánpótlás. Ehhez hozzájárulnak azok a nyílászárók is, amelyek a tökéletes szigetelés érdekében a minimális légmozgást sem teszik lehetővé a résekben. A szén-monoxid színtelen, szagtalan mérgező gáz, észrevétlenül elvegyül otthonunk levegőjében, aminek hatására kismértékű koncentráció esetén „csak” rosszullétet érzünk, nagy mértékben pedig mérgezést, illetve halált okoz.

Tünetek alapján a szén-monoxid mérgezést szinte lehetetlen megállapítani. A fejfájás, émelygés, hányinger számtalan betegséget jelezhet, pedig könnyen előfordulhat, hogy a szobában lévő szén-monoxidtól alakult ki. Bár az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adatai szerint a háztartások felében már van érzékelő, évente mintegy 10 ember veszíti életét és 300-400 ember kap mérgezést egy olyan hétköznapi tevékenység során, mint a fűtés. A magas szén-monoxid koncentráció ráadásul éjszaka, alvás közben jelentheti a legnagyobb veszélyt, mert nem biztos, hogy felébredünk, ha baj van.

A megoldás a fűtőeszközök éves ellenőrzése és a rendszeres szellőztetés, valamint egy szén-monoxid érzékelő, ami életet menthet azzal, hogy jelzi a veszélyt. Egy ilyen eszköz ráadásul viszonylag kis beruházással is elérhető, és készüléktől függően 7-10 évente kell cserélni. Ha például veszünk egy 10 éves szavatosságú mérőt, ami 12.500 forintba kerül, akkor visszaosztva azt jelenti, hogy napi 3 forintba kerül a biztonságunk.

„A szén-monoxid érékelőt hasonlíthatjuk a lázmérőhöz: figyelmeztet a veszélyre, így elkerülhetjük a tragédiát – magyarázza Mukics Dániel tűzoltó őrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. – Ugyanakkor, ahogyan a lázmérő, az érzékelő sem tudja megoldani problémát az ember helyett; a szén-monoxid kialakulását a szellőzés biztosításával és a fűtőeszközök évenkénti ellenőrzésével tudjuk megelőzni” – tette hozzá a szóvivő.

Nem mindegy ugyanakkor, hogy vásárláskor milyen készüléket választunk. A piacon lévő szén-monoxid-mérőket az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, mint az ezek piacfelügyeltét ellátó hatóság, teszteli és általuk üzemeltetett honlapon a potenciális vásárlók megnézhetik a pozitív és negatív listát. Fontos, hogy az utóbbin szereplő eszközöket semmilyen körülmények között sem szabad megvenni, ha ilyen van is otthon, azonnal cserélni kell. A műszaki kereskedők csak a pozitív listán szereplő termékeket árulhatják. Nem elég azonban kiválasztanunk a megfelelő készüléket, ahhoz, hogy hatékonyan működjön, kulcsfontosságú, hová szerelik fel. A helyiség magasabb pontjai (pl. plafon) helyett a szakemberek azt javasolják, a fűtőeszköztől 1-1,5 méterre, a saroktól 10-15 centiméterre, a levegővétel magasságában kell elhelyezni. Nem véletlen a kifejezés, ez azt a magasságot jelenti, ahol lélegzünk. Ez általában fejmagasságot takar, de ha pl. hálószobában helyezzük el az érzékelőt, akkor az éjjeliszekrény magasságát jelenti.

„A piacon sajnos rengeteg megbízhatatlan készülék kapható, ezért nagyon fontos, hogy mindig olyan mérőt válasszunk, ami az Országos Katasztrófavédelemi Főigazgatóság pozitív listáján szerepel. Ezek biztonságosak és megfelelnek a megbízható működést tanúsító szabványoknak, így biztosan jeleznek veszély esetén – mondta el Szánthó Balázs a MediaMarkt Árkád ügyvezető igazgatója. – A nagyobb műszaki áruházak csak olyan készülékeket árulhatnak, amelyek ezen a listán szerepelnek, de a szaktanácsadók is segítenek a választásban.”

Teendők, ha jelez a szén-monoxid érzékelő:

  • Először szellőztetni kell, majd elzárni a fűtőkészüléket és friss levegőre menni, majd hívjuk a tűzoltókat a 112-es segélyhívó számon.
  • Fontos, hogy a fűtőeszközt csak akkor zárjuk el saját kezűleg, ha ezt biztonságban meg tudjuk tenni és nem fenyeget közben a tüntetek súlyosbodása vagy ájulás veszélye. Ha igen, akkor azonnal a friss levegőre kell menni. Ha valaki eszméletét vesztette, azonnal szabad levegőre kell vinni.
Legfrissebb