Ha biztonságra törekszünk, olyan speciális meghajtással szerelt ajtókat és kapukat válasszunk, melyeket a Magyar Biztosítók Szövetségének tanúsítványával láttak el. Ez szavatolja a betörésvédelmi funkciót és ajánlja a termék felhasználását vagyonvédelmi célra – írja a Hominfo.hu portál.
„Több módon is védekezhetünk a nem kívánt behatolók ellen, de a szakemberek még mindig a fizikai védelem fontosságára hívják fel a figyelmet, mint első számú elrettentő erő a betörők számára,” figyelmeztet a biztonsági nyílászárókat forgalmazó Hörmann cégvezetője, Szujó László.
1.) Ajtók, ablakok – csak biztonságosan!
Egy átlagos bejárati ajtót, vagy ablakot a betörők akár már a legegyszerűbb eszközök segítségével képesek kiemelni a helyéről. Egy az MABISZ által szavatolt RC 2-es minősítésű biztonsági ajtó azonban garantáltan ellenáll a csavarhúzónak és a feszítővasnak legalább három percig. Az RC 3-as minősítéssel pedig ez az idő minimum 5 percre nő. A házbejárati-ajtók és ablakok a biztonsági szakértők szerint ezért legalább RC 2-es biztonsági szintűek legyenek!
2.) Védjük a pincét és a mellékbejáratokat!
Mivel ezek az ajtók legtöbbször az utcafrontól nehezen, rosszul, vagy egyáltalán nem láthatók, a betörők előszeretettel választják ezeket a bejáratokat. Érdemes tehát a sötét sarkokat mozgásérzékelő világítással ellátni, így elijeszthetjük a hívatlan látogatókat!
3.) Ügyeljünk a garázskapukra is!
Az ajtók és az ablakok mellett a garázskapuk is könnyen biztonsági kockázatot jelenthetnek. A modern garázskapuk azonban már mechanikus nyitásvédelemmel rendelkeznek és zárt állapotban hatékony védelmet jelentenek a betolakodók ellen.
4.) Hogy ijesszük el a betörőket? Segít a külső világítás!
A ház külső részein elhelyezett világítás elrettentően hathat a hívatlan vendégekre. Elérhetőek már olyan eszközök és berendezések is, melyek elhitetik a betörőkkel, hogy a lakók az otthonukban tartózkodnak. Ilyen például az a lámpa, ami a televízió villogását utánozza vagy az időkapcsolók, amik a redőnyöket és a belső világítást szabályozzák, így keltve olyan benyomást, mintha a lakók épp otthon lennének.
5.) Ha felérik, be is másznak!
A fent felsorolt fogásokon kívül további óvintézkedéseket is tehetünk. Ügyeljünk például arra is, hogy az ablakokat ne érhessék el akadálytalanul. Ne hagyjunk ezért kerti bútorokat, székeket vagy padokat a teraszon vagy az ablakok alatt. Nem is gondolnánk, de akár ezzel is segíthetjük a betolakodókat a bejutásban!
A Magyar Rendőrség honlapján szabadon, bárki számára elérhető bűnügyi ponttérképen magunk is tájékozódhatunk, ha kíváncsiak vagyunk, otthonunk a leginkább veszélyeztetett területek egyikén található-e.