Egyre nagyobb zajban élünk, mégsem védekezünk ellene

  • news
  • 2018.08.03
    19:27
Földünkön évente egy decibellel nő a háttérzaj mértéke. Napjainkban emiatt az unió lakosságának 40%-a, a magyar lakosságnak pedig 25%-a, azaz mintegy 2,5 millió ember él és dolgozik az egészséget is károsító 55 decibeles határértéknél nagyobb zajszint mellett.

A környezeti és beltéri zajok káros hatásai ellen ma már korszerű hangelnyelő anyagokkal védekezhetnénk, de mégsem tesszük. A Knauf Insulation szigetelőanyag-gyártó adatai szerint ugyanis a lakás- és irodatulajdonosok, sok esetben pedig a kivitelezők sem tudják, hogy miért kell szigetelni a hangot visszaverő belső falfelületeket vagy a térelválasztó falakat.

1 millió évet veszítünk el a zaj miatt

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábbi adatai szerint csak Európában 1 millió egészséges életévet veszítünk el évente a zajártalom miatt bekövetkező stressz, alvászavarok, valamint az ezek nyomán kialakuló szív- és érrendszeri betegségek miatt. A szervezet ajánlása értelmében ezért otthonaink belső zajszintjének éjjel nem lenne szabad meghaladnia a 30 dB-t, nappal a 40 dB-t ahhoz, hogy nyugodtan tudjunk pihenni, az iskolákban és a munkahelyeken pedig a 35 dB-t, hogy megfelelően tudjunk koncentrálni, tanulni és dolgozni.

Egyre nagyobb zajban élünk, de mégsem védekezünk ellene

A Knauf Insulation szakembereinek mérései szerint a zajszint egy forgalmas út mellett lévő ház szobáiban elérheti a 40-50 dB-t, egy egyterű irodában az 50-60 dB-t, egy zajos osztályteremben a 60-70 dB-t, egy zsúfolt étteremben viszont akár a 70 dB-t is, amely szintek 1-2 órás kitettség után már figyelemzavart, stresszt és fáradságot váltanak ki. Mindemellett felmérések igazolják, hogy 50-55 dB hangszint felett az ingatlanok értéke decibelenként átlagosan 0,5%-kal csökken.

„Annak ellenére, hogy egyre korszerűbb, komfortosabb és energiahatékony ingatlanokat építünk, a tervezésnél ma még nem alapvető szempont az ún. akusztikai kényelem, sok esetben sem a tulajdonosok, sem pedig a kivitelezők nem tudják, hogy miért kell szigetelni a hangot visszaverő nagy, sík, belső falfelületeket vagy a térelválasztó falakat – mondta Aszódy Tamás, a Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója. „A nagy zajterhelésnek kitett ingatlanokban, vagy az olyan épületekben, ahol sokan és sok időt töltenek, elengedhetetlen a megfelelően tervezett és kivitelezett akusztikai védelem” – tette hozzá a szakember.

Ilyen épületek például a forgalmas utak, autópályák közelében épült családi házak, az állandó alapzajjal működő egyterű irodák, az óvodák és iskolák osztálytermei, vagy akár a sík falfelületekkel határolt uszodák, tornacsarnokok is. Ezekben az épületekben a megfelelően kiválasztott hangszigetelő és hangelnyelő anyagokkal megakadályozhatjuk a környezeti zajok beszűrődését és a beltéri zajok terjedését, az állandó alapzajjal működő munkahelyeken pedig csillapíthatjuk a hangvisszaverődések intenzitását.

100 éves megoldás a zajcsökkentésre

Az építtetőknek és a tervezőknek alapvető eszközük a zajcsökkentésre a fagyapot, amely mind külső, mind pedig belsőépítészeti szempontból kiválóan alkalmazható és alakítható hangelnyelő anyag. A több mint száz éves technológiai múltra visszatekintő Heraklith fagyapot amellett, hogy kiváló hangszigetelő és hangelnyelő anyag, megfelelő tűzállósággal is bír, egyszerűen és gyorsan felhasználható, nedvesség és penészálló, ráadásul természetes anyag.

A Heraklithot gyakran használják irodákban a hangvisszaverődés megakadályozására, sportlétesítmények, nagy termek, ipari csarnokok akusztikai tulajdonságainak javítására, illetve alulról hűlő födémek - például áruházak parkolóinak, illetve családi házak garázsainak hő és hangszigetelésére. Az autópályák zajvédő falai is készülhetnek fagyapotból, ugyanakkor közvetlenül házunk falára is tehetjük az UV védelemmel és vízálló felületkezeléssel ellátott, kőzetgyapot magja miatt kiváló hőszigetelő tulajdonsággal is bíró fagyapotot, amennyiben zajos út mellett lakunk.

Legfrissebb