Az építőipari termelés 2017-ben 29,6 százalékkal nőtt az előző évhez képest, ami kiugró eredményt jelent a korábbi évek adataihoz képest. A két legfontosabb alágazatban, a lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél 2017-ben 27 százalékos volt a növekedés, az egyéb építmények építése - amely például az útfejlesztéseket tartalmazza - 34,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Csúcson a foglalkoztatás
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, hogy tavaly hónapról hónapra látványos növekedést mutatott az építőipar, így nem meglepő a jelentős bővülésről tanúskodó éves adat. A lakásépítések a korábbi éveknél nagyobb szerepet játszottak az építőipari növekedésben, az egyéb építményeknél pedig az uniós és állami forrásokon alapuló fejlesztések voltak a fókuszban.
A szakember közölte, hogy a részletes adatokból kiderül, hogy az építőiparban a fejlesztők jelentős kapacitást építettek ki az elmúlt években a nagy kereslet hatására. A foglalkoztatottak száma tízéves rekordot ért el tavaly, 2017 harmadik negyedévében az építőiparban foglalkoztatottak száma meghaladta a 300 ezres határt. Erre legutóbb a válság elmélyülése előtt, 2008-ban volt példa. “Mindez azt is jelenti, hogy a legtöbb embert foglalkoztató ágazatok között a legjelentősebb létszámbővülés az építőiparban volt. Bár a foglalkoztattak száma évtizedes távlatban csúcson van, az ágazatban továbbra is komoly gondot jelent a munkaerőhiány. Ha pedig lenne elég szakember, akkor az építőipar még jelentősebb növekedésre lehetne képes” - tette hozzá az ingatlan.com szakértője.
Fokozott építkezési kedv
A kilátásokról szólva Balogh László elmondta, hogy az építőipari rendelésállomány bizakodásra ad okot. A lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél 2017 december végén a rendelésállomány 16 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, azaz továbbra is fokozott építkezési kedvről beszélhetünk. A szakember kiemelte, hogy az építőipar sikere a következő években azon is múlik, hogy kiépített fejlesztői kapacitások megmaradnak-e.